درباره شرکت های معدنی

شرکت اکتشاف زنجان:

در سال 1369 طی شماره 1626 در زنجان به ثبت رسید و فعالیت خود را از همان سال در زمینه اکتشاف و استخراج و فروش مواد معدنی ، ارائه طرح های معدنی و تجهیز و بهره برداری آن آغاز نموده و در طول 26 سال تلاش بی وقفه خود با تولید و فرآوری مواد معدنی یکی از مهمترین تامین کننده ماده اولیه فلدسپات اغلب کارخانجات بزرگ تولید کننده کاشی و سرامیک از قبیل کارخانه لعاب ایران شیراز، پارس سرام، کاشی مرجان، گلسار فارس ،شرکت کاشی الماس کویر یزدچینی بهداشتی میناو دهها تولید کننده دیگری بوده و باتوجه به پایداری فعالیت خود چندین بار بعنوان شرکت تعاونی معدنی برتر استانی و شرکت تعاونی معدنی نمونه کشوری از سوی سازمان های ذیربط انتخاب گردیده و هم اکنون بعنوان یکی از قدیمی ترین شرکتها در زمینه تولیدات مواد معدنی در استان زنجان پیشرو بوده و به فعالیت خود ادامه می دهد.


 


شرکت سنگ معدنی ولیعصر:

در سال 1368 در راستای فعالیتهای معدنی در زنجان تاسیس گردیده و در این مدت با کشف و استخراج و راه اندازی معادن مختلف در سطح استان بکار خود ادامه می دهد از جمله فعالیتهای اصلی، استخراج و فروش مواد اولیه به کارخانجات کاشی و سرامیک، شیشه سازی و لعاب کشی که با بهره برداری از معدن فلدسپات کلکته واقع در 50 کیلومتری جاده دندی مواد اولیه کارخانجات فوق را تامین مینماید.
در مجاورت معدن فلدسپات، از معدن بنتونیت کلکته و در 130 کیلومتری جنوب غربی زنجان معدن بنتونیت قره ناز را بهره برداری می نماید و از محصولات این دو معدن برای تصفیه و رنگبری روغن های صنعتی و برای خوراک دام و طیور و پر کننده های صنعتی استفاده می نماید. این شرکت با سابقه ربع قرن یکی از قدیمی ترین و پیشروترین شرکتها در زمینه تولیدات معدنی استان بوده و همچنین بعنوان یکی از پیشکسوتان در زمینه عرضه مواد معدنی در ایران شناخته شده و به فعالیت خود ادامه می دهد.

بنتونیت معدن کلتکه وابسته به این شرکت صادراتی بوده و هم اکنون به هند و عراق صادر میگردد.


 

شرکت صنعتی و معدنی زنجان زرافشان

این شرکت در سال 1385 در زنجان به منظور صادرات مواد معدنی خام به کشورهای همسایه و جهان تاسیس گردیده. معدن کائولن آسمان بلاغی که در 160 کیلومتری جاده تبریز به زنجان قرار دارد و محصول این معدن به کشورهایی نظیر هند و امارات صادر میشود.

همچنین کارخانه های کاشی و سرامیک و شیشه سازی در داخل و در خارج از ایران از این محصول به خوبی یاد کرده و در صنایع خود از این ماده معدنی استفاده های بسیاری میبرند. ذخیره این معدن بسیار بالا میباشد.